У разі відключення електроенергії джерело безперебійного живлення (UPS) захистить ваше електронне обладнання від втрати даних, збою системи та навіть незворотного пошкодження. Це пояснюється тим, що ДБЖ може продовжувати подавати електроенергію на ваше обладнання протягом короткого часу після відключення електроенергії.
Вибираючи ДБЖ, важливо враховувати, для чого ви плануєте використовувати пристрій. Деякі джерелf безперебійного живлення мають функції, які не потрібні для повсякденних завдань. Усе це за однієї умови – пристрій підібрано правильно.
Що являє собою джерело безперебійного живлення
ДБЖ, або джерело безперебійного живлення – це батарея достатньої ємності, щоб забезпечити роботу пристроїв, які до неї під’єднано, упродовж певного часу, від кількох хвилин до кількох годин. Внутрішні батареї ДБЖ постійно підзаряджаються від електромережі, коли вона стабільна, і тому завжди перебувають у стані готовності. Кілька годин стабільної електроенергії дадуть змогу не припиняти роботу до відновлення стабільного подавання енергії, але навіть кілька хвилин важливі: вони дадуть змогу спокійно завершити роботу, зберігши дані. Крім того, ДБЖ захищає обладнання від провалів і стрибків напруги, стабілізуючи його.
Система, яка включає в свою конструкцію акумуляторну батарею, відома як джерело безперебійного живлення (ДБЖ). Його основна функція – гарантувати автономну роботу електрообладнання, а також забезпечувати захист від будь-яких перебоїв в електромережі. Пристрій такого роду знаходить застосування в найрізноманітніших сферах діяльності, в тому числі:
- в промисловості – навіть нетривалий період часу без енергії може призвести до значних фінансових втрат для підприємств. У виробничому процесі безперебійники використовуються для того, щоб виробнича лінія не зупинялася,
- в офісах – для роботи комп’ютерної техніки та периферійних пристроїв. Стрибки електричного струму можуть викликати серйозні пошкодження електронних пристроїв. Для запобігання збоїв у роботі різної техніки часто використовують джерела безперебійного живлення. Вони гарантують, що комп’ютерна техніка продовжує функціонувати протягом періоду часу, який необхідний для точного зберігання важливої інформації,
- в медичних установах – для облаштування таких закладів потрібні потужні пристрої. Вони є невід’ємною складовою закладів охорони здоров’я, діагностичних центрів, лабораторій.
На що орієнтуватися під час купівлі
Щоб визначити, який ДБЖ потрібен, необхідно визначити низку параметрів.
Потужність
Почніть оцінку навантаження, яке ляже на прилад, з найважливішого. Наприклад, це може бути ІТ-сервер, робоча станція, мережеве обладнання або домашній ПК, пристрої, які відповідають за безпеку тощо. Виключіть із цього списку те, що не є для вас критично важливим на період вимкнення, це дасть змогу заощадити.
Коли список пристроїв складено, з’ясуйте споживану ним потужність (у ватах). Інформація ця є в паспорті пристрою або навіть на ньому самому. Сума споживаної потужності всіх цих приладів і буде необхідною потужністю ДБЖ. Бажано однак, щоб залишалося приблизно 20% запасної потужності, тобто до суми потужностей приладів слід додати 20%.
Час автономної роботи
Як довго мають працювати критично важливі пристрої за відсутності електроенергії? Якщо у вас є резервне джерело живлення, генератор, то достатньо кількох хвилин, не більше п’яти, щоб обладнання безпечно перемкнулося на нього. Якщо завдання полягає в збереженні даних і безпечному відключенні електроприладів, зазвичай необхідно 5-10 хвилин.
Для збереження доступу в Інтернет або роботи деяких приладів (наприклад, прилади життєзабезпечення в лікарнях) потрібно кілька годин. У більшості випадків двох годин достатньо для усунення збою, але може знадобитися і більше.
Кількість розеток для підключення
Порахуйте всі пристрої, які планується під’єднати до ДБЖ, і отримайте необхідну кількість розеток. Краще додати до цього ще 1-2 резервних місця. Слід враховувати, що чим більше обладнання під’єднано до ДБЖ, тим менший час роботи. Можливе рішення полягає в тому, щоб придбати кілька безперебійних джерел для різного типу обладнання.
Інше рішення – використовувати блок розподілу живлення (PDU) для додаткових розеток, але потрібно враховувати ризик перевантаження ДБЖ. У деяких моделях ДБЖ передбачено два типи розеток: перший з повним функціоналом, другий – тільки із захистом від стрибків напруги.
Батареї
Батареї ДБЖ підлягають періодичній заміні. Добре, якщо ця заміна може бути виконана швидко і самостійно, наприклад, у пристроях зі знімною панеллю.
Що стосується типу батарей, то літій-іонні стають дедалі популярнішими, оскільки не тільки легші та менші, а й працюють майже вдвічі довше, розраховані на більшу кількість циклів заряджання і розряджання, заряджають прилади швидше. Однак їхнім мінусом є більш висока, порівняно зі свинцево-кислотними батареями, вартість.
Форма і розмір
ДБЖ бувають різних форм і розмірів. Визначте місце, де стоятиме пристрій, і виходьте з цього. Деякі моделі для ІТ-обладнання призначені для монтажу в спеціальну стійку, що позначається як простір “U”. Розмір і вага ДБЖ залежать і від типу батареї – літій-іонні акумулятори менші та легші, ніж свинцево-кислотні за однакової резервної потужності.
Це найважливіші параметри, які допоможуть вибрати ДБЖ. Є й інші, наприклад, дистанційне керування, зручна РК-панель, зовнішні блоки батарей, що забезпечують розширений час роботи, режим енергозбереження. Усі додаткові функції збільшують вартість пристрою, проте вигода, що надається ними, може в довгостроковій перспективі виявитися набагато більшою, ніж витрати.