Чим відрізняється Лагер від Еля?

Чим відрізняється Лагер від Еля?

Ви коли-небудь замислювалися, чому в меню бару чи ресторану пиво часто поділяють на дві великі категорії – ель і лагер? На перший погляд, вони можуть здатися дуже схожими напоями. І ті, й інші бувають світлими і темними, слабоалкогольними і міцними. Але якщо придивитися, стає помітно, що ель і лагер все-таки відрізняються за смаком, запахом, кольором.

Звідки ж беруться ці відмінності і що саме робить ель елем, а лагер – лагером? У нашій статті ми розберемо технології виробництва цих двох типів пива, виділимо ключові особливості кожного з них і дамо рекомендації щодо їхньої подачі та вживання з різними закусками. Тож, якщо ви хочете стати справжнім знавцем пивних напоїв і легко розрізняти елі та лагери, ця стаття для вас!

Основні відмінності Лагер від Еля

Ель і лагер – два основних види пива, на які ділиться практично будь-який сорт цього напою.

Ель – це пиво верхового бродіння, для якого використовують спеціальні елеві дріжджі. Історія елю бере початок близько 5000 років тому, коли в Сирії та Месопотамії почали виробляти пиво з пшениці та ячменю. Воно вирізняється вищою температурою бродіння і, як наслідок, володіє особливим смаком і ароматом із фруктовими або квітковими нотками.

Найпопулярніші різновиди елю:

  • Індійський Pale Ale (IPA) – ароматний ель із гіркуватим післясмаком хмелю.
  • Американський Pale Ale (APA) – насичений хмелем і прянощами ель.
  • Коричневий ель – напій із м’яким карамельним присмаком.
  • Бельгійський ель-ламбік – кисло-солодкий ель із ягідними нотками.
  • Портер – темний густий ель із нотками кави, шоколаду або сухофруктів.

Лагер – це пиво низового бродіння з використанням особливих лагерних дріжджів. Воно вирізняється нижчими температурами під час бродіння і має м’який, “чистий” смак.

Популярні сорти лагера:

  • Світлий лагер – солодовий лагер зі збалансованим смаком.
  • Пільзнер – лагерне пиво з хмелевою гіркуватістю.
  • Бок – міцний темний лагер.
  • Березневе – сезонний лагер насиченого бурштинового кольору.

Відмінності за технологією виробництва

Ель і лагер різняться вже на етапі виробництва. Це пов’язано з тим, що для їхнього приготування використовують різні технології, починаючи від типів дріжджів і закінчуючи температурою бродіння. Саме завдяки особливостям технологічного процесу і з’являються відмінності в смаку, ароматі, міцності готового напою. Давайте детальніше розберемо, у чому ж полягають ці відмінності на виробництві елю і лагера.

  • Дріжджі. Для елю використовуються дріжджі верхового бродіння, для лагера – дріжджі низового бродіння. Вони по-різному впливають на смак і аромат.
  • Температура. Ель бродить при більш високій температурі (16-21°C), лагер – при більш низькій (9-14°C).
  • Міцність. У середньому елі міцніші (4-9%), ніж лагери (3-5%).
  • Хміль. В елях його більше, він надає їм гіркуватості. У лагерах менше, смак м’якший.

Відмінності за зовнішнім виглядом і смаком

Коли ми беремо в руки келих з елем або кухоль лагера, перше, на що звертаємо увагу – це зовнішній вигляд напою. А потім, зробивши ковток, оцінюємо його смак. І в зовнішньому вигляді, і в смакових якостях ель і лагер теж різняться. Давайте розберемося, у чому саме.

  • Колір. Елі частіше мають темніший, червонуватий або коричневий колір. Лагери – світло-золотистий.
  • Прозорість. Багато елів мутнуваті, лагери – прозорі.
  • Смак. Для елів характерні фруктові, пряні, карамельні ноти. Лагери зазвичай мають більш м’який і сухий смак.
  • Гіркота і терпкість. В елях більш помітна гіркота хмелю і солоду.

Рекомендації щодо подачі та поєднання з їжею

Крім відмінностей у виробництві та смаку, ель і лагер також по-різному поєднуються з їжею. Розглянемо основні рекомендації.

ПараметрЕльЛагер
Температура подачіКраще подавати за кімнатної температури або злегка охолодженим (близько 14-18°C). Така температура дає змогу повною мірою відчути всі відтінки смаку елю, розкриваються ароматні нотки.Зазвичай подається охолодженим (6-10°C), часто навіть із льодом. Холод дає змогу підкреслити освіжаючі властивості лагера, робить його чудовим напоєм для спекотного літнього дня.
Поєднання із закускамиЕль добре поєднується з негострими м’ясними стравами, сирами, овочами, запеченими на грилі. Насичений аромат елю витримує і не губиться на тлі ситних м’ясних закусок, сирів. Також можливі комбінації з пастою, піцою.Лагер чудово поєднується з легкими закусками – морепродуктами, рибою, овочевими салатами, оливками, горішками. Його м’який смак дає змогу якнайповніше розкритися відтінкам цих продуктів.

Таким чином, враховуючи особливості подачі та гастрономічного поєднання, можна значно покращити смакові відчуття як від елю, так і від лагера!

Висновки

Підсумовуючи все вищесказане, можна резюмувати і виділити ключові відмінності, чим лагер відрізняється від елю:

  • Ель і лагер виробляються з використанням різних технологій: типів дріжджів, температури бродіння тощо. Це визначає відмінності в смаку й ароматі.
  • Для елю характерний темніший колір, каламутність, фруктові та пряні нотки. Лагер зазвичай світлий і прозорий, з м’яким смаком.
  • Ель подається за кімнатної температури, лагер – холодним. До елю краще м’ясні та сирні закуски, до лагера – легкі.
  • Однак в обох випадках це чудовий напій, що дає змогу урізноманітнити смакові відчуття й отримати справжню насолоду смаком!

Таким чином, знаючи основні відмінності елів і лагерів, можна з упевненістю обирати пиво собі до смаку і правильно поєднувати його з різними стравами!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Car to Donate для перемоги України Previous post Car to Donate для перемоги України
KinHank G1 Next post KinHank G1: огляд 4K HDR ТВ приставки