Hyperloop One

Як надія на Hyperloop не змогла революціонізувати транспорт

Майбутнє транспорту виглядало як ніколи яскравим у 2013 році, коли мільярдер-винахідник Ілон Маск опублікував свій документ з описом абсолютно нового способу пересування під назвою hyperloop. Обіцяючи, що левітуючі капсули зможуть перевозити пасажирів і вантажі між містами зі швидкістю понад 700 миль на годину, Маск передбачав революцію у сфері комунікацій. Раптово поїздка між Лос-Анджелесом і Сан-Франциско могла б тривати менше ніж 30 хвилин, а жителі Нью-Йорка могли б за день дістатися до Вашингтона. Потенціал був приголомшливим.

У наступне десятиліття, коли обмеження наявних транспортних мереж, як-от автомагістралі та залізниці, ставали дедалі очевиднішими, розпочалися перегони за створення функціональних гіперлупів. Численні компанії кинули свої капелюхи на ринг, головною з яких стала Hyperloop One.

Заснована 2014 року, компанія швидко привернула увагу громадськості та інвесторів, зібравши сотні мільйонів від прихильників, приголомшених можливістю здійснення задуманого. Але минулого тижня Hyperloop One шокувала світ транспорту, оголосивши про своє закриття наприкінці року, так і не зумівши втілити свої високі цілі в реальність.

Як така амбітна компанія, що подавала стільки надій на ранньому етапі, зазнала невдачі? Що це означає для майбутньої життєздатності транспорту на основі гіперпетлі? І які уроки ця історія може піднести лідерам, які прагнуть інновацій? У наступних параграфах ми розглянемо.

Hyperloop One: Витоки та галас навколо

Коли 2013 року Елон Маск опублікував свою альфа-версію концепції hyperloop, в якій описувалися пасажирські капсули, теоретично здатні розвивати швидкість до 760 миль за годину за допомогою технології магнітної левітації, це викликало хвилю ентузіазму та спекуляцій.

Серед тих, хто був зачарований, був Шервін Пішевар, підприємець, відомий своїми ранніми інвестиціями в Uber. Об’єднавшись із колишнім інженером SpaceX Броганом БамБроганом, Пішевар заснував Hyperloop One у 2014 році з явною метою працювати над втіленням задуму Маска. Названа Пішеваром “п’ятим видом транспорту”, компанія швидко привернула увагу високопоставлених інвесторів, приголомшених можливостями зміни світу.

До 2016 року, лише через два роки після заснування, Hyperloop One вже залучила понад 100 мільйонів доларів фінансування. Сюди увійшли інвестиції від Sherpa Capital, Formation 8, ZhenFund і таких впливових спонсорів, як GE Ventures. Завдяки вільному припливу грошових коштів у стартап, що базується в Лос-Анджелесі, і зв’язкам із деякими з провідних гравців Кремнієвої долини, галас навколо потенціалу Hyperloop One, здатного здійснити революцію в перевезенні пасажирів і вантажів вакуумними герметичними трубами, стрімко наростав. Обіцяли майбутнє, в якому поїздки з Лос-Анджелеса до Сан-Франциско займатимуть лише 30 хвилин – швидше, ніж навіть на найсучасніших комерційних літаках. Продовжуючи залучати все більше коштів, Hyperloop One з нетерпінням чекала цього нестримного оптимізму.

Невдачі та нереалізоване бачення

Незважаючи на галас та інвестиції в Hyperloop One, великі невдачі поступово підривали впевненість у тому, що компанія дійсно зможе виконати свої грандіозні обіцянки:

  • Провівши до 2019 року понад 400 тестових випробувань своїх прототипів гіперпетлі, компанія почала не прискорюватися, а зупинятися.
  • Затримки, пов’язані з COVID, ще більше відсунули терміни, але, тим не менш, наприкінці 2020 року компанія все-таки здійснила першу в історії випробувальну поїздку людини гіперпетлею. Однак за цим швидко настало розчарування – перша капсула для перевезення пасажирів змогла розвинути швидкість лише 100 миль на годину, що навіть на одну сьому менше від початково запланованої швидкості.
  • Пандемія і вихід зі складу засновників також завдали удару протягом наступних двох років.
  • Але, можливо, найбільший поворот стався у 2022 році, коли Hyperloop One оголосила, що переключить свою увагу з перевезення людей на транспортування вантажів. Хоча це менш гламурно, глобальний логістичний гігант DP World, ймовірно, вплинув на цей реалістичніший напрямок, сконцентрований на вантажоперевезеннях.

Проте мрія про те, щоб перевозити людей через штати і країни зі швидкістю, яку можна порівняти зі швидкістю літака, схоже, остаточно заглухла. Не побудувавши жодного діючого повномасштабного маршруту і навіть близько не наблизившись до мрії Маска про з’єднання великих міст за 30 хвилин, громадськість та інвестори перестали вірити в те, що Hyperloop One зможе реалізувати свій колись грандіозний потенціал, здатний змінити транспортну систему.

Закриття проєкту Hyperloop One

Компанія Hyperloop One, яка за 9 років своєї роботи витратила близько 500 мільйонів доларів, нещодавно оголосила про своє закриття до кінця 2023 року. Як повідомляє Bloomberg, компанія остаточно закриється 31 грудня, що, найімовірніше, поставить хрест на цій спробі втілити в життя ідею Ілона Маска про гіперпетлі.

Незважаючи на весь залучений капітал і прогрес, досягнутий з моменту заснування в 2014 році, Hyperloop One так і не змогла створити жодної повномасштабної гіперпетлі, що працює, ні для пасажирів, ні для вантажів. Не вигравши жодного великого транспортного контракту і не розробивши комерційно життєздатних маршрутів, компанія просто не змогла виправдати продовження своєї діяльності.

У той час як Hyperloop One припиняє свою діяльність, глобальна логістична компанія DP World залишається біля керма після купівлі додаткових акцій у 2022 році. Тепер, володіючи більшою частиною інтелектуальної власності та решти активів стартапу, DP World має намір продати всю інфраструктуру і розроблені технології. Сюди входять близько 500 патентів, а також півмильний випробувальний трек, побудований за межами Лас-Вегаса.

Якщо бренд Hyperloop One помре наприкінці року, то мрія про перевезення пасажирів у капсулах через континенти може зберегтися в інших підприємців або навіть транзитних агентств. Але оскільки сам Маск нещодавно заявив, що тунелі є “набагато кращим” варіантом, ніж гіперпетлі, для високошвидкісних поїздок, футуристичне бачення може назавжди залишитися недосяжним.

Майбутнє високошвидкісного транспорту

У той час як Hyperloop One зникає в небуття, ця невдача ставить глибші питання про життєздатність самої технології гіперпетлі. Станом на кінець 2023 року у світі не існує жодної повномасштабної працюючої гіперпетлі для перевезення пасажирів або вантажів. Навіть першопроходець Ілон Маск, схоже, відійшов від справ, перетворивши свій випробувальний тунель завдовжки 1,14 милі, який колись замислювали як футуристичну транзитну систему, на паркування для Tesla, а не на левітуючі капсули.

Безсумнівно, інженерні складнощі розробки функціональних гіперлупів відповідають необхідним величезним капіталовкладенням. Крім технічних бар’єрів, також існує проблема рентабельності, оскільки жодна з реалізованих у реальному світі систем поки що не демонструє фінансової самодостатності.

Після невдачі Hyperloop One експерти продовжують сперечатися про те, чи зможе концепція Маска вийти за рамки теоретичних розробок і перетворитися на практичний високошвидкісний транспорт. Пристрасні віряни, як і раніше, стверджують, що сама технологія залишається життєздатною за умови достатньої кількості ресурсів та ітерацій. Але скептики все частіше заявляють, що концепція нереальна: занадто багато перешкод, які суперечать фізиці та економічним реаліям.

Оскільки світ прагне прискорити розвиток комунікацій в умовах зміни клімату, визначення місця hyperloop у сталому транзитному майбутньому залишається життєво важливим. Незалежно від того, чи змінять новатори дизайн, чи переключать увагу на інші передові системи, як-от розроблюваний вакуумний поїзд на маглеві, мрія про 30-хвилинний доступ із міста до міста залишається в силі.

Висновок

Неминуче закриття Hyperloop One знаменує собою кінець шляху для однієї з найгучніших і добре фінансованих спроб радикально просунути високошвидкісний транспорт у цьому столітті. Незважаючи на мільярди, витрачені на реалізацію цієї ідеї, компанії не вдалося подолати величезну кількість технологічних та економічних перешкод, необхідних для створення комерційно здійсненної системи гіперпетлі.

Незважаючи на те, що цілі Hyperloop One, безумовно, були амбітними, її крах підкреслює величезні складнощі, пов’язані з упровадженням інновацій у давно вкорінені транзитні галузі. Застаріла інфраструктура і фінансові обмеження часто протистоять навіть найсміливішим спробам впровадження інновацій.

Проте, поки Hyperloop One зникає, пожвавлення і дослідження в галузі високошвидкісних подорожей, каталізатором яких вона стала, можуть стати довготривалою спадщиною. По всьому світу вчені, інженери та новатори захопилися перспективою запуску капсул по майже безповітряних трубах зі швидкістю, що не поступається швидкості літаків. І цей імпульс і далі сприятиме прогресу. Майбутні компанії можуть і далі прагнути розвивати досягнутий прогрес, роблячи висновки з цього краху для ухвалення більш розумних технічних і бізнес-рішень. Оптимізм з приводу перетворення поїздок по пересіченій місцевості на хвилини, а не на години, може зберігатися.

Тож, хоча революція гіперпетлі, як і раніше, відкладається, можливо, найбільшим внеском Hyperloop One стало відродження віри в те, що наступний великий технологічний стрибок у транспорті можливий раніше, ніж ми могли собі уявити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

PlayStation 5 Previous post PlayStation 5: продано вже 50 млн консолей
Car to Donate для перемоги України Next post Car to Donate для перемоги України